Slovem trenéra...

16.05.2017 19:05

Vážení rodiče,

 

tímto příspěvkem reaguji na diskuzi k tématu "Vázání bruslí našich mladých hokejistů", která v posledních dnech proběhla mezi rodiči družstva HCE-U11 (ročník 2007 a ml.).

 

Vzhledem k vznikajícímu nedorozumění, jsme diskuzi o této problematice aktuálně znovu otevřeli i v rámci trenérské rady mládeže HC Energie Karlovy Vary. Mohu konstatovat, že doporučení "volného posledního očka" na botě brusle zůstává v našem klubu v platnosti i u žákovských kategorií, o které v diskuzi šlo. 

 

Klíčové při zavazování bruslí je to, aby byl umožněn předozadní pohyb v brusli. Kotník musí mít volný pohyb tak, aby umožnil správný náklek i závěrečný palcový odraz. To jsou základní předpoklady pro kvalitní techniku bruslení. 

 

Správnost tohoto našeho doporučení potvrzují úryvky z nového metodického materiálu ČSLH, který vyšel v roce 2016 pod názvem "HOKEJOVÝ TRÉNINK MLÁDEŽE A-Z č.2 od autorů M.Přerosta a P.Studničky"(viz přílohy!) i podrobný výklad Mgr. Miroslava Přerosta (vedoucího projektu Akademie ČSLH)  s videoukázkou, který lze zhlédnout na  https://www.youtube.com/watch?v=v4h0k4bJBEE   .

 

U nás v klubu již od přípravky s dětmi praktikujeme (a rodičům na schůzkách a seminářích k individuálnímu využití doporučujeme) mnoho cvičení, které jsou na správný vývoj v této oblasti zaměřené. Dlouhodobě příliš a "vysoce" (až do posledního očka) utažená bota brusle působí kontraproduktivně. Omezená pohyblivost kotníku způsobuje vytváření návyku chybné bruslařské techniky i ochabování svalstva v této oblasti. 

 

Nejčastější příčinou tzv. "šmajdání" u malých hokejistů je právě nedostatečně rozvinuté svalstvo v oblasti kotníku. Řešením je pravidelné posilování těchto partií. Vhodnou formou je např. tzv. nožní gymnastika https://www.scholl.cz/vse-o-nohach/v-pohybu/nozni-gymnastika/ . V případě, že problém přetrvává dlouhodobě (i více měsíců) doporučujeme konzultaci s ortopedem a případně i spolupráci s fyzioterapeutem.

 

Řešením problému zcela jistě nejsou plně zavázané brusle ve všech kategoriích až po dorost tak, jak to doporučuje provozovatel pražského Skatemillu pan Pojkar rodičům svých klientů, mezi které patří i někteří hráči našeho klubu.

 

Z aktuální diskuze v rámci trenérské rady naše klubu vyplynulo, že doporučení "volného očka" není v našem klubu žádnou novinkou. Již od sezóny 2004/2005 jsme u nás tento způsob vázání bruslí začali doporučovat. Vycházeli jsme z dobrých zkušeností s touto praxí v zahraničním mládežnickém hokeji. Prvním propagátorem "volného očka" u nás v klubu byl Radim Rulík, jeden z našich historicky nejúspěšnějších trenérů, který měl v té době svého syna Adama v přípravkových kategoriích našeho klubu. Radim "přivezl" tuto metodu ze svého zahraničního angažmá v ruském Avangardu Omsk (kde působil v sez. 2002/2003 jako asistent Ivana Hlinky) a je od té doby velkým propagátorem tohoto způsobu vázání bruslí. Podle Radima bruslily děti v Omsku již od nejmladších kategorií s "volným očkem" skvěle. Později jsme v rámci trenérské rady našeho klubu k tomuto tématu zaregistrovali řadu dalších názorů od odborníků ze špičkových hokejových zemí Evropy i Severní Ameriky. Např. Urs-Peter von Allmen, jeden z nejzkušenějších specialistů na přípravkové kategorie ve Švýcarsku, pod jehož vedením se naučil základům hokeje mimo jiné i vynikající obránce Roman Josi z Nashville Predators v NHL, praktikuje "volné očko" již více než třicet let!

 

Věřím, že tato argumentace je srozumitelná, dostačující a důvěryhodná.

 

Děkuji za pochopení!